Psy, pies, rasy psów

Fajny portal o psach – Psiotek.pl


Bernardyn

Pochodzenie bernardyna nie jest dokładnie znane. Wiadomo jednak, że już w XVIII w. psy, które mieszkały w schroniskach przyklasztornych pomagały przewodnikom górskim odnajdywać drogę nocą we mgle i poszukiwać ludzi zagubionych w lasach.

Bernardyn

Bernardyn – źródło: Bernardyny.wortale.net

W Polsce bernardyn jest psem rzadkim. Obecnie w Polsce żyje ok. 350-400 przedstawicieli tej ras.  Nie jest łatwo stworzyć warunki bytowe, jakich on wymaga. Jednakże mimo niezbyt dobrej sytuacji materialnej, zainteresowanie omawianą rasą stale u nas rośnie. Wyróżnia się wzorzec bernardyna: krótkowłosy- są to psy o dużym wzroście, mocnej głowie, bardzo mocno rozwinięte wargi górne, natomiast wargi dolne nie powinny być obwisłe; wierzchołek nosa jest bardzo mocny i szeroki; oczy ciemnobrązowe, przeważnie powieki dolne się całkowicie nie domykają; bardzo silna szyja, wysoko osadzona; bardzo muskularne uda; długi, bardzo ciężki i długi ogon; bardzo gęsty włos- przylegający i gładki; ogon jest obficie owłosiony, puszysty lecz nie tworzy pióra; ich maść nigdy nie jest jednolita, nie występują osobniki bez białych łat; rozróżnia się psy łaciate oraz czaprakowe; suki mają budowę bardziej delikatną o elegancką;  - długowłosy- wzorzec ten charakteryzuje się tym, że w sumie przypomina on wzorzec krótkowłosy lecz różni się posiadaniem półdługiego włosa, lekko falistego i gładkiego, ale nigdy nie lokowaty i kręcony; ogon jest obficie owłosiony, ale włos jest umiarkowanie długi. Na pysku oraz uszak, włos jest miękki i krótki. Dorosły bernardyn ma wzrost sięgający od 70-90cm i wagę od 60-120 kg, oczywiście suki są lżejsze i niższe.  W chwili obecnej, bernardyn jest psem rodzinnym, który wymaga dużej przestrzeni. Ma on instynkt obronny i nie zawsze jest łagodny.  Są cierpliwe i wyrozumiałe dla dzieci, ale wszystko do pewnego momentu. Są to psy, które bardzo wylewnie okazują ludziom uczucia. Cechą charakterystyczną tych psów jest to, że są one ogromne, ślinią się, mają charakterystyczny wygląd oczu i są czasem bardzo uparte. Średnia długość życia tych psów mieści się w granicach 12- 15 lat.

Komentarze

One Response to “Bernardyn”

 1. Bernardyn
  Styczeń 15th, 2014 @ 14:03

  Posiadam tego pieska i wiem, że jest bardzo drogi w utrzymaniu bo ciągle je. Jeśli nie zarabiacie zbyt dużo pieniędzy, to nie bierzcie się za kupowanie takiego psa bo nie wyrobicie na jedzenie. Pozdrawiam.

Napisz komentarz

 • Ankieta

  Czy masz w domu psa?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...
 • Archiwum

 • Statystyki

  Dzisiaj było 72 osób.
  Teraz buszuje: 0
  Od początku 10242