Maltańczyk charakter, choroby, cena

Maltańczyk to przedstawiciel tzw. ras kanapowych. To typowy pies „salonowy”, lubiący leniuchowanie, pieszczoty i przebywanie w domu. Co przyszły właściciel powinien wiedzieć o tej rasie?

Maltańczyk to pies niewielkich rozmiarów. Zwykle wysokość w kłębie u psów wynosi między 21 a 25 cm, u suk od 20 do 23 cm. Masa ciała u przedstawicieli tej rasy zazwyczaj nie przekracza 4 kg. Umaszczenie maltańczyka jest białe z prześwitującą różową skórą. Najdłuższe włosy porastają głowę (osiągają wówczas długość około 22-30 cm, co umożliwia właścicielom zaplatanie kucyków czy warkoczyków). Na grzbiecie włosy tworzą przedziałek, rozdzielający się na dwie opadające ku ziemi fale. Futro okrywowe maltańczyka jest miękkie, lśniące, i gładkie w dotyku. Z kolei nos, obwódki oczu, poduszeczki łap i pazury mają zwykle kolor czarny. Psy tej rasy mają oczy koloru niemalże czarnego, w odcieniu ciemnej ochry.

maltańczyk
Maltańczyk charakter – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Maltańczyk charakter

Jeśli chodzi o charakter maltańczyka i jego wymagania, jest to pies przyjazny i inteligentny, bywa jednak nieco hałaśliwy i wymaga troskliwej pielęgnacji ze względu na swoje bujne futro. Właściciel musi pamiętać o codziennym przeczesywaniu i szczotkowaniu sierści oraz dbałości o higienę swojego pupila (częste kąpiele i wizyty u psiego fryzjera).

Co może jeść maltańczyk

Jeśli chodzi o wyżywienie, maltańczyki nie wymagają specjalistycznej diety. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru w karmieniu tej rasy, gdyż cechuje się dużym apetytem. Niezbędnymi składnikami diety powinny być mięso, węglowodany oraz warzywa. Idealnie sprawdzą się tutaj zbilansowane karmy dla psów, zawierające wszystkie niezbędne składniki. Warto zwrócić uwagę na skład kupowanej karmy i upewnić się, czy zawiera prawdziwe mięso, czy też niskiej wartości produkty uboczne uboju mięsnego. Maltańczyka można również karmić domowym jedzeniem czyli samodzielnie przygotowanymi porcjami mięsa, warzyw oraz produktów bogatych w węglowodany – takich jak ryż czy makaron. Dodatkowymi elementami codziennego żywienia mogą być specjalne witaminy dla psów, np. wspomagające trawienie lub pielęgnację sierści.

maltańczyki
Co może jeść maltańczyk – zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Maltańczyk choroby

Maltańczyk w odróżnieniu od większości psów rasowych nie ma skłonności do chorób i dolegliwości. Jednak przedstawiciele tej rasy bardzo często cierpią na łzawienie oczu spowodowane skłonnościami genetycznymi, nieodpowiednią dietą bądź podrażnieniem oczu. W przypadku bardzo obfitego łzawienia konieczna jest wizyta u weterynarza, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i przepisze odpowiedni antybiotyk. Można jednak samemu zapobiegać łzawieniu poprzez dbałość o higienę psa – częste kąpiele i przemywanie oczu wodą. W przypadku wystąpienia łagodnego łzawienia można sięgnąć po kojące krople do oczu. Prewencyjnie powinniśmy zapewnić psu czystą wodę, najlepiej butelkowaną bądź filtrowaną, podawaną w metalowej misce, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko przebarwień i infekcji na pysku. Warto zadbać także o kondycję futra naszego pupila i zainwestować w preparaty do pielęgnacji sierści oraz specjalne odżywki, które wzmocnią włosy i nadadzą im blasku.

Pies maltańczyk cena

Maltańczyk to idealny towarzysz dla osób preferujących przebywanie w domu, szukających sympatycznego pupila, któremu będziemy w stanie poświęcić czas na odpowiednią pielęgnację. Cena maltańczyka waha się w przedziale od 1000 do nawet 4000 zł, w zależności od hodowcy i pochodzenia. Warto wybrać psa ze sprawdzonej, renomowanej hodowli, dzięki czemu zwiększymy prawdopodobieństwo, że nasz pupil nie będzie cierpiał na choroby genetyczne bądź schorzenia nabyte w wieku szczenięcym.

maltańczyk
Pies maltańczyk cena – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Artykuł pisany na podstawie informacji ze strony Maltanczyki.net – informacje z którymi powinieneś zapoznać się co może jeść maltańczyk, maltańczyk charakter, maltańczyk choroby, pies maltańczyk cena. Zapraszam do komentowania newsa i przeczytania kolejnych.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *